Scenariusz zajęć Hospitacja diagnozująca
Imię i nazwisko: Bożena Kuc
Data hospitacji: 28 XI 2006 r
Klasa : IIa
Przedmiot : nauczanie zintegrowane
Cykl tematyczny: Listopadowe wieczory.
Temat dnia: Podróż w krainę baśni .
Cel ogólny: Umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem
Cele operacyjne:
Uczeń:
- rozumie cicho przeczytany tekst
- rozpoznaje wydarzenia realne i fantastyczne
- zna cechy bohaterów
- odgrywa scenkę dramową inspirowaną bajką
- ustala kolejność wydarzeń
- potrafi współdziałać w grupie
- wykonuje rysunek na podany temat zgodny z opisem
- śpiewa piosenkę ,, Krasnoludki”
Metody: pokaz, praca z tekstem, aktywizujące, objaśnienia, działań praktycznych
Formy: Indywidualna-jednolita Grupowa-jednolita,
Środki dydaktyczne:
Koperty z zadaniami dla poszczególnych grup i indywidualne dla każdego ucznia, ilustracje w formie puzzli, nagranie piosenki ,,Krasnoludki” , ilustracja przedstawiająca zamek, znaczki- klucze do oceniania pracy grupowej, ilustracja przestawiająca Czerwonego kapturka i wilka
PRZEBIEG LEKCJI
CZEŚĆ WSTĘPNA
- Przywitanie uczniów i przybyłych gości.
- Zapowiedź tematu lekcji.
Prezentacja ilustracji zamku z zamkniętymi drzwiami, za którymi znajduje się Kraina baśni. Straż królewska wpuszcza osoby, które wypełniają polecenia króla. Polecenia – zadania w kopertach
- Rozdanie uczniom fragmentów puzzli. Załącznik 1
Składanie puzzli, które utworzą ilustrację i wskażą nazwy grup
- Rozwiązywanie w grupach krzyżówki, której hasło wskazuje tytuł baśni. Załącznik 2
- Rozdanie przez nauczyciela kluczy do zamku:
- klucz i zaproszenie na turniej rycerski dla uczniów, którzy wykonali zadanie samodzielnie.
- klucz dla uczniów, którzy wykonali zadanie z pomocą nauczyciela
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
- Ciche czytanie tekstu „Księżniczka zaklęta w soplu lodu” (część 1) – praca indywidualna.
- Podkreślanie prawidłowych odpowiedzi, wykreślanie z tekstu niepasujących wyrazów, podkreślanie zdań prawdziwych – praca w grupie.
Karta pracy 1
- Ciche czytanie tekstu (część 2)- praca indywidualna
- Kolorowanie rysunku na podany temat z zgodny z opisem. Karta pracy2 (część 1)- praca indywidualna.
- Piosenka ruchowa pt. ,,Krasnoludki”
- Uzupełnianie karty pracy 2(cz. 2) – praca indywidualna
- Rozdanie uczniom zaproszeń:
- na królewski bal
- na spotkanie z postaciami bajkowymi
- na lekcję strzelania z łuku
- Ustalenie kolejności zdarzeń oraz przyporządkowanie odpowiedniego bohatera do wypowiedzi w dymkach. Karta pracy 3 – praca grupowa
- Zadanie rezerwowe. Tworzenie planu z rozsypanki zdaniowej. Karta pracy 4- praca grupowa
- Zabawy ruchowe w grupach:
- królewski tron – grupa wykonała zadania samodzielnie
- przejażdżka królewską karetą – grupa wykonała zadania z pomocą nauczyciela lub popełniła błędy.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
- Ocena lekcji przez uczniów:
- Pozytywna ocena – dzieci indywidualnie przyklejają znaczek symbolizujący swoją grupę na rysunek przedstawiający Czerwonego Kapturka.
- Negatywna ocena – dzieci indywidualnie przykleją znaczek symbolizujący swoją grupę na rysunek przedstawiający wilka.
Pożegnanie gości
TEKST DO CICHEGO CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM
,,Księżniczka zaklęta w soplu lodu” W dalekiej krainie skutej wiecznym lodem i zasypanej śniegiem było królestwo. Mieszkańcy byli bardzo smutni, gdyż ich serca przepełniał żal. Powodem tego żalu było zaklęcie rzucone na księżniczkę. Została ona zamknięta w lodowym soplu przez złego czarnoksiężnika. Od tego czasu, lasu całe królestwo pokrył lód, miód, śnieg . Nikt nie widział zielonej trawy i nie słyszał śpiewu słonka, skowronka. Trwało to wiele wiosen i zim.
Król bezskutecznie poszukiwał odważnych, którzy pomogliby zdjąć ten czar. Wreszcie pojawiło się dwóch śmiałków. Jednym z nich był krasnolud o imieniu Wyrwitopór. Drugim okazał się elf-Orfeusz. Miał on przepiękne, długie, proste, blond włosy. Jego strój stanowiła długa, niebieska szata przepasana złotą szarfą oraz zielony płaszcz. Na plecach miał fioletowy kołczan. Natomiast na nogach sandały, a w ręku łuk.
Król powierzył im zadanie zdobycia cudownej wody, która ukryta jest w lochach zamczyska czarnoksiężnika. Śmiałkowie udali się w drogę. Dotarli do zamczyska czarnoksiężnika. Bez trudu dostali się na dziedziniec a potem do lochu, gdzie znaleźli karafkę z cudowną wodą.
STOPIEŃ OPANOWANIA BADANYCH UMIEJĘTNOŚCI STANDARD
Umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem
Praca grupowa
Grupa |
Numer wskaźnika |
1a |
1b |
1c |
2b |
3b |
3c(rezerw.) |
Krasnale czerwone |
|
|
|
|
|
|
Krasnale fioletowe |
|
|
|
|
|
|
Krasnale zielone |
|
|
|
|
|
|
Krasnale niebieskie |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Stopień dobry- wykonuje samodzielnie
Stopień dostateczny- wykonuje z pomocą nauczyciela
Stopień niedostateczny- nie wykonuje samodzielnie ani z pomocą nauczyciela
STOPIEŃ OPANOWANIA BADANYCH UMIEJĘTNOŚCI STANDARD
Umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem
Praca indywidualna
Nr wskaź nika. |
Wskaźniki |
dobrze (ilość uczniów) |
dostateczny (ilość uczniów) |
niedostateczny (ilość uczniów) |
2a. |
Koloruje rysunek na podany temat zgodny z opisem. |
|
|
|
2c. |
Zaznacza prawidłowe odpowiedzi dotyczące postaci. |
|
|
|
3a. |
Uzupełnia zdania brakującymi wyrazami. |
|
|
|
ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ Imię i nazwisko: Bożena Kuc
Data hospitacji: 28 XI 2006 r
Klasa : IIa
Przedmiot : nauczanie zintegrowane
Tematyka zajęć: Podróż w krainę baśni.
Cel hospitacji:
Monitorowanie i ustalanie poziomu edukacyjnego uczniów w zakresie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem.
Zagadnienie hospitacyjne |
Cele operacyjne (standardy wymagań) |
Wskaźniki |
Umiejętność cichego czytania ze zrozumieniem. |
Uczeń: 1. Rozumie cicho czytany tekst. |
Uczeń: 1a. Wybiera prawidłową odpowiedź spośród kilku podanych 1b. Eliminuje wyrazy które nie pasują do tekstu. 1c. Podkreśla zdania prawdziwe |
2. Zna cechy bohaterów |
2a. Koloruje rysunek na podany temat zgodny z opisem. 2b. Przyporządkowuje odpowiedniego bohatera do wypowiedzi w dymkach. 2c.Zaznacza prawidłowe odpowiedzi dotyczące postaci |
3.Ustala kolejność wydarzeń. |
3a. Uzupełnia zdania brakującymi wyrazami. 3b. Układa zdania w odpowiedniej kolejności. 3c. Tworzy plan z rozsypanki zadaniowej. (Wskaźnik odpowiada zadaniu które zaplanowane jest jako rezerwowe, w przypadku braku czasu może zostać pominięte). |
opracowała:Bożena Kuc